Referat af brugermøde med Sport & Fritid
Aarhus Kommunes afd. ”Sport og Fritid” indkaldte til møde torsd. d. 12. juni i lokalerne nede på havnen, der hvor Ejvind holder til.
”Sport og Fritid” administrerer området og ønskede at inddrage brugerne i forbindelse med den fortsatte planlægning af ”Dispositionsplanen for de Bynære havnearealer”. Den sidste udarbejdes af Magistratens 2. Afd., som havde en repræsentant med til mødet.
Mødet blev ledet af ”Sport og Fritid”, der var repræsenteret med, Søren Clausen, Marianne Naldahl Lynnerup, Birthe Gersbøll, samt Ejvind Nielsen. Desuden havde de en arkitektstuderende med, der samarbejder sammen med afdelingen og en der ledede mødet.
Indkaldt var brugerne på vestsiden, dvs. TSA, Krogen, Mooringslauget, Århus Sejlklub, Sejlklubben Bugten, Århus Motorbådklub, og Århus Strandjagt.
Fra TSA deltog Lars Munthe, Anne Marie Dinesen, Jørgen Andersen og Jørgen Bargisen.
”Sport og Fritid” ønskede brugernes indstilling til forskellige scenarier i den kommende dispositionsplan, herunder et med en kanal og et uden kanal, bedding, vinterpladser, og opfyldning af bassin.
Som det fremgik af referatet fra mødet på Rådhuset 3. juni, bliver vinterpladsarealet på østsiden af havnebassinet beskåret med ca. 5000 kvm i forbindelse med de to projekter, som byrådet vedtog d. 11. juni. Dette kan få – får sandsynligvis - konsekvenser for vestsiden, så det var naturligvis et centralt emne.
Bibeholdelse af beddingen blev diskuteret, der var bred opbakning om at den forsat skulle eksistere, og at der skulle arbejdes videre med de planer der ligger for bevarelsen af beddingen, men den endelige løsning hang sammen med valget af kanalgennemføring, samt om der skulle være en kanal der hvor søsporten ligger, eller om man ville bruge den lille bedding som kanal ind til det vådområder skal agtes placeret syd for beddingen, der hvor der nu er trailer holdeplads.
Et andet emne der blev diskuteret var den generelle tilstand af hele havnen. Det virker som om havnen generelt er i en ringere tilstand end kommunen havde antaget, og derfor venter der store investeringer i fremtiden.
Opfyldningen af arealet syd for TSA vil muligvis ske i en reduceret form, måske slet ikke, såfremt at den planlagte kanal IKKE bliver til noget, og roklubberne bliver hvor de er.
Der er på nuværende tidspunkt ikke truffet nogen beslutning ang. opfyldning
Det blev fra TSA´s side påpeget at den oprindelige plan ang. opfyldningen tog hensyn til vores behov for vinterplads.
Lars