TSA Medlemsmøde referat
Medlemsmøde TSA 30. april 2009
Dirigent: Johs
Referent: Anne Marie
Skafning: Tine
Til stede: Kian, Karina, Rene, Atle, Katrine, Poul K. (Skibet), Rainer, Mikael, Jesper, Børge, Palle, Steen J., Jørgen T., Bruno, Jens A. , Lars, John Dahl, Flemming, Per N., Poul K., Jørgen B., Henrik G., Jan Fugl, Jurt W., Johs, Anne Marie, Willy, Svenne, Poul N., Wolle, Knuddi, Kurt Willy/Marta, John W./Mille, Poul Erik B./Anne Marie D., Tine, Thomas, Kristoffer, Torben, Troels.
Jørgen B: Gennemgang af igangværende projekter – kan læses på hjemmesiden.
Følgende både har fået midlertidig plads – 1 år - i havnen:
Wanda/ Kurt Wilkens, Kristiania/Kian Rambøl Jespersen/, Mågen af 1887/ Rene Jensen, Terje Vigen, Henrik Sørensen.
Havneudvalget
Poul Erik fremlagde havneplanen. Diskussion af havneplanen, fordeling af pladserne. Folk gav deres ønsker om forandring og haveudvalget tager det op.
Svenne har tilbudt at være havnefoged, 1000 tak for det.
Og Knuddi fik 1000 tak for sin store indsats – og tillykke med fødselsdagen – fødselsdagssangen blev sunget.
Poul K. (havneudvalget): vi tager os også af at have snor i projektskibene. Hvordan definerer man et projektskib? Måske sådan et, der ikke har været ude af havnen i tre år og som er under renovering? Det skal vi have afklaret. Vi indkalder folk til samtaler.
Visionsudvalget
Henrik G.: refererer fra visionsudvalget. Referat ligger på hjemmesiden.
Foreslår at medlemsmøder bliver en regelmæssig fast aktivitet. Hver 6. til 8. uge efter behov.
Husudvalget: Simon er på ferie – men referatet fra sidste møde er på hjemmesiden med beskrivelse af funktionerne.
Poul Erik B.: kunne vi ikke bede udvalgene om at lave printede versioner af referaterne og lægge dem i en mappe i Skipperstuen?
Jo, det beder vi dem om.
Mht. skader på vinduer: Wolle har indhentet tilbud på glasforsikring, der også dækker hærværk.
Træværksted: Rainer – alting ligner sig selv.
Jørgen Bækmark kører kurser: der har været en seddel sat op med tilmelding.
Ndr. Mole: Jørgen B. på Stigs vegne: skal der ske yderligere end bare trædække?
Skal der lys på eller ej? Vi skal tjekke ansøgningen og se, om vi har anført belysning som en del af projektet. Jørgen B. har ansøgningen derhjemme og checker.
Katrine: skal hilse fra far (Viggo Jonasen), han kan ikke komme i aften. Ellers: lys på brodækket er en fornuftig ting medlemmernes gennemsnitsalder taget i betragtning.
[efterfølgende har Jørgen B. undersøgt sagen: i ansøgningen til Friluftsrådet er belysning nævnt med 75.000 kr. for 15 stk. lamper. Det er imidlertid ikke med i tilskuddet, da Friluftsrådet har nedsat det søgte totalbeløb til afrundet 160.000,- kr.
50% af 160.000,- kr. er de bevilgede 80.000,- kr., der således ikke dækker finansiering af belysning.]
Ungdomsudvalget: Jesper – juniorbåden kommer i vandet snart. Retningslinjerne for at sejle med den har jeg skrevet ned.
Wolle: kan vi ikke snakke om brugen af den? Vi gamle vil jo også gerne lære at sejle med sejl.
Jesper: det kan I også, hvis ikke der er andre der bruger den.
Vedligeholdelsesudvalg: nyt udvalg – 1) broudvalg, tovholder Stig Kjær, 2) udvendig vedligeholdelse af husene, tovholder Jan Fugl, Kurt W. har meldt sig, 3) pladsudvalg – tovholder fortsat Jørgen A. 4) anlægsudvalg der aftaler hvordan området skal se ud: består af tovholderne for de nævnte udvalg + formanden.
Sejlloftet: tovholder Carsten Fyrbøder, Helge og Knuddi.
Der skal udarbejdes et organisationsdiagram. Det gør Anne Marie snarest.
Jørgen B.: redegør for S & F’s oplæg til nyt havnereglement. Jørgen B. og Anne Marie var til møde med de øvrige sejlklubber. Referat herfra er på hjemmesiden.
Sejladsudvalget: tovholder ? medlemmer Poul Nørbo, Jørgen Tilma, Henrik G.
Kommunikationsudvalget: skal vi have et diskussionsforum eller ej? Jesper synes, vi har brug for det. Jesper og Anne Marie går videre med det.
Udvalget skal lægge retningslinjerne for kommunikationspolitikken ud.
Henrik G. har i arrangementsudvalget allerede et forslag til en bustur til Middelfart Værft, og fortalte desuden om planer for den kommende vinter. Det vakte stort bifald, så foreningen kan se frem til mange interessante sammenkomster i fremtiden.
Mødet sluttede med en velkomst til de nye medlemmer, som bliver præsenteret med navn og skib på hjemmesiden (ikke adresse ).
Efter mødet havde Tine lavet en velsmagende middag og det er tanken, at medlemsmøderne skal slutte sådan, at man kan få en snak efterfølgende.
På senere møder, der evt. ligger efter spisetid kan møderne slutte med et foredrag eller en film.