21. januar 2010
Medlemsmøde den 21. januar 2010
Der skal drøftes følgende punkter i tilfældig rækkefølge:
-
Status for udvalgene
-
Fastlæggelse af ansvar for
-
Vedligeholdelse af vand på broerne. (Bruno og Palle)
-
Kontrol af vandforbrug.
-
Kontrol af elforbrug.
-
Kontrol af el på broerne. (Svenne og Jens ,Knuddi)
-
Afregningspris for 2009 (1,95 kr)
-
Afregningspris for 2010 Nrgi = 1,75.
-
Afregningspris for 2010 TSA= 1,95 (uændret)
-
Flagmasten. (Flagning/flagdage) (Hvem vil?)
-
Vedligehold af elinstallationer og forbedringer
-
Husudvalget
-
Ny tovholder og ændring i medlemmer.
-
Triologitest i Husudvalget.
-
Døre i mellemgangen igangsat. OK fra forsikringen.
-
Willy skifter vindue i Skipperstuen.
-
Havneudvalget
-
Administration af vinterliggere
-
Udvalgsmøde i februar
-
Flydebrosagen er gået i stå
-
Pladsudvalget
-
Plan over vinterpladser på land.
-
Aktivitetsudvalget
-
Tre foredrag er planlagt. Det første 10. februar
-
Prisoplæg til havneafgifter
-
Opmåling af broerne
-
Dispositionsplanen.
-
TSA forslag på Foretræde
-
Indstilling om bevilling til projektering.
-
TS Pinse ogJubilæumsforberedelser. Mødeindkaldelse.
-
Torsdagsmøder? (Der sker meget lige nu)
-
Vinteraktiviteter.
-
Eventuelt
Referat:
Referat medlemsmøde den 21. januar 2010
Referent: Jørgen B.
Mødet begyndte kl 17.00 og foreningen gav aftensmad efterfølgende.
Den sædvanlige referent Anne Marie måtte træde til og skaffe maden, da aftalen var blevet misforstået. Det var flot klaret med meget kort varsel og Jørgen må så til straf for kluderiet selv skrive referatet som ses herunder:
Jørgen bød velkommen og bad om ændring af dagsordenen, så vi tog punkterne om forhandlingerne med Kommunen først. Det var OK
Ad. 2.
Prisforslag til fremtidige havneafgifter fra S & F.
Den gennemgående idé er at der skal være ens priser i hele havnen. Den synes vi ikke er god, idet der er store forskelle i faciliteter og miljøer.
S&F har udregnet en ”Kajmeterpris”, som indebærer stigninger i havnelejerne på mere end 100%.
TSA har jo kontrakt til 2012, så der kan ikke ske økonomiske ændringer før da, men vi følger med og deltager i diskussionerne. Derved kan vi få indflydelse på resultatet og risikerer ikke at få en løsning påbudt, som andre har vedtaget.
Som grundlag for regnestykket med kajmeter har vi modtaget en tegning med mål. Efter forskellige indlæg enedes om en løsning, der angiver 270 meter bro i den nuværende Træskibshavn. Der er her taget hensyn til et arbejdsområde, samt gæsteområde.
Det tal skal nu forhandles færdigt med S&F.
Selve prisberegningen vil vi ikke bruge mere tid på. Der er allerede lavet mange regnestykker, men de har alle svært ved at få økonomien til at hænge sammen.
Der bør i stedet ses på udgifterne, hvor der pludseligt uden forhandling med brugerne er kommet en forrentning af købssummen med i budgettet. Desuden er det åbne spørgsmål om S&F kan lægge hele byrden på de brugere, der lejer vandareal eller er erhvervsdrivende, medens andre brugere er fritaget i henhold til Folkeoplysningsloven..
Århus By har med havnen fået et unikt rekreativt areal for alle byens borgere, hvorfor byen også bør deltage i driftsbudgettet.
Det arbejdes der videre på, og der vil blive dannet en ”Havneforening”, der skal prøve at forhandle videre i den retning, at det mere er udgifterne end indtægterne, der skal fokuseres på.
Ad 3.
Dispositionsplanen er lige nu i høring og under behandling i Teknisk Udvalg.
TSA har været i Foretræde for TU og oplægget hertil kan ses på hjemmesiden og vil blive fremlagt i klubhuset. Det er så omfattende et forslag, der omhandler at bl.a. Motorbådsklubben flytter til Vestsiden, mens roerne ender ovre på Østsiden. TU valgte at udsætte sagen og sendte det tilbage til Sport & Fritid til udtalelse.
S & F har sendt en indstilling om bevilling til genopretningen af kajerne m.m. i høring med frist til den 23. januar.
TSA har sendt et høringssvar, hvor vi gør opmærksom på det forslag TSA stillede til Teknisk udvalg. Det kan give store besparelser på budgettet, og både embedsmænd og politikere er nu informeret om TSAs forslag til Dispositionsplan. Svaret kan også ses på hjemmesiden.
Ad 4.
Pinse og jubilæumsforberelserne vil som tidligere besluttet kræve et møde for sig og man enedes om at indkalde ”Pinseudvalget” hurtigt til et møde, hvor et større møde lægges tilrette. Det møde søges holdt i uge 4. Der er udsendt en drejebog, der skal gennemgås.
4. februar kl 17.00 er fastsat til Medlemsmøde specielt med opgaven at tilrettelægge Pinsen.
Der er allerede mange ting på plads til Pinsen, hvor der er aftalt liggeplads og 7000 m2 land på Pier 1. Desuden er et stort telt reserveret. Lions Club har fået overdraget salg af øl og vin , og det forventes at det giver et overskud, der kan dække nogle af udgifterne.
Vi vil gerne have medlemmer til at hjælpe med forberedelserne, mens alle medlemmer skal kunne deltage i jubilæet uden at skulle være med i afviklingen af selve festen.
Ad 5,
Skal vi have flere møder? Svaret var ”både og” fordi nu lægges det fast indtil videre at holde Medlemsmøde den første torsdag i hver måned. Det skal dog være fleksibelt. F.eks. er der møde med TS den 4. marts, hvorfor marts Medlemsmødet holdes den 11. marts i stedet.
Ad 6.
Vinteraktiviteter. Udover aktivitetsudvalgets planlagte begivenheder var der ikke stemning for f.eks. filmaftener eller lign.
Efter en pause startede mødet op med punkterne forfra.
Ad 1. Status for udvalgene:
Fastlæggelse af ansvar for:
-
Vedligeholdelse af og ansvar for vand på broerne varetages af Bruno og Palle
-
Brandstandere skal designes. Jørgen B. anskaffer prøve på brandstander.
-
Ansvar for vinterlukning.
-
Kontrol af vandforbrug, elforbrug aflæst i husets målere. Knuddi er ansvarlig
-
Kontrol af elforbrug på broerne. Svenne og Jens er ansvarlige.
-
Afregningspris 2010 uændret 1,95 kr./kWh
-
Lars Munthe foreslog at købe ”Grøn el”. Jørgen B. undersøger og melder tilbage. ( Det er efterfølgende undersøgt og meddeles på hjemmesiden og medtages på næste medlemsmøde.
-
Flagmasten. Efter nogen snakken har Kristian, Maja påtaget sig at sætte og bjerge flaget, når der skal flages. (Vimplen sidder fast og skal løsnes).
-
Vedligehold af elinstallationer og forbedringer. Poul Erik er ansvarlig for fremtidige installationer og ændringer. Den nuværende installation er ikke efter forskrifterne. Der blev foreslået nedsat en arbejdsgruppe, der under Poul Eriks ledelse går i gang med at bringe elinstallationerne i orden. Det kan foregå på de følgende arbejdsweekender. Gruppen er:
Poul Erik, Luna
Henk, Nordlyset
Jesper, Biis
Kristian, Maja
Anders, Suki
Ad 2.
Husudvalget
-
Ny tovholder og ændringer i udvalgets struktur. (se hjemmesiden og opslag)
-
Den nye Struktur og arbejdsmetode (Triologi) blev gennemgået og er derved startet som et forsøg. Medlemsmøde fandt det som værende en god idé at prøve.
-
Dørene i mellemgangen er igangsat med OK fra forsikringen.
-
Willy har bestilt vindue i Skipperstuen og sætter det i i uge 7/8
Ad 3 Havneudvalget.
Det blev aftalt, at Havneudvalget holder møde i februar og justerer sit kommissorium. Havneudvalget har ansvar for placering af alle fartøjer i Træskibshavnen, der anvises fortøjning mere end kort gæstebesøg. Det gælder også vinterliggere.
Flydebroen afventer afklaring af prisforhandlingerne for 2010.
Ad 4 Pladsudvalget.
Der udføres en plan over de både, der er opstillet på land i denne vinter.
Ad 5. Aktivitetsudvalget.
Der er planlagt tre foredrag. Det første er den 10. februar, hvor Bernt Kure holder et lysbilledforedrag.
Der blev efterlyst lysbilledapparat i ældre model. Flemming, Fortuna kan levere til den aften.
Under gennemgangen af udvalgene blev det erindret, at den generelle kompetence for udvalgene er så stor beslutningsevne som muligt, men at større opgaver som fartøjsplaner, ombygninger og anskaffelser indstilles til bestyrelsen, der i alle spørgsmål har det endelige ansvar over for Årsmødet.
Tovholdere udpeges af bestyrelsen, så vidt muligt efter indstilling fra udvalgene, hvis ændring eller afløsning ønskes.
Medlemssammensætningen i udvalgene skal meddeles sekretæren ved ændringer, men er udvalgenes egen kompetence.
Oversigt over udvalgene er i foreningskartoteket og vises på hjemmesiden. (Er pt. ikke á jour)
Ad 7.
Eventuelt
Knuddi påtalte helt berettiget, at mødeindkaldelser og dagsordener ikke altid bliver sat op i klubhuset. Det er jo ikke alle medlemmer, der har internet.
Jørgen B erkendte det som en fejl og tankeløshed. Det bliver rettet.
Efter mødet havde Anne Marie tilberedt en dejlig portion ”Væltet lo…”.
Tak for et godt møde med en god stemning og gode forslag.